wtorek, 29 marca 2011

PAPIEROSOM MÓWIMY „NIE” !!!!!



Źródło: Nova.pl

Jadąc do szkoły dosiadł się do mnie jakiś nieznajomy pan. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że strasznie czuć było od niego zapach papierosów!
Nieznajomy wyszedł z autobusu. Pozostawił po sobie jednak niemiłe wspomnienie- wspomnienie nieprzyjemnego zapachu- dymu papierosowego. Zmusiło mnie to do refleksji na temat palenia papierosów.


Źródło- Korfed.pl

„Palenie zabija. Powoli, ale konsekwentnie. Sięgając po papieros należy pamiętać, że narażamy się na rozwój wielu, często śmiertelnych chorób a zerwanie z nałogiem, choć nie jest łatwe, to przynosi wymierne korzyści. Tytoń stanowi zarówno w Polsce, jak też w USA, główną przyczynę zagrożenia zdrowia ludności, a palenie tytoniu jest jednym z najbardziej upowszechnionych antyzdrowotnych elementów stylu życia człowieka.
Wśród około 4 tysięcy pierwiastków i związków chemicznych występujących w palącym się papierosie wiele charakteryzuje się silnym działaniem toksycznym, mutagennym, teratogennym (uszkadzającym płód) i rakotwórczym.”
Źródło: Zdrowie.flink.pl


Źródło- pinger.pl

Powyższy cytat w jednoznaczny sposób pokazuje, że palenie nie jest niczym dobry, PALENIE ZABIJA i nie jest to mit- to szczera prawda.

Dlaczego ludzie palą papierosy- zaczęłam zastanawiać się jadąc autobusem. Odpowiedzi jest bardzo wiele.
Zazwyczaj widząc palących rodziców, sami też sięgają po papierosy, gdyż uczą się tego już w domu. Ma to swoje podłoże w psychologicznym aspekcie wychowania. Rodzina jako naturalne środowisko wychowawcze dostarcza nam wzorów, nie zawsze jednak są to wzory pozytywne. Palący rodzice pokazują swoim potomkom, że palenie nie jest złe. Jest duże prawdopodobieństwo, że nieświadome, dorastające już dziecko sięgnie po papierosa, bo przecież jego pierwotne wzory też tak robią.


Źródło- dziennik.pl

Innych przyczyn takiego zachowania można upatrywać się w kolejnych fazach życia. Młody człowiek wchodzi w fazę buntu, spotyka na swojej drodze nowych kolegów i koleżanki. Bardzo często to grono rówieśnicze negatywnie wpływa na nieukształtowaną jeszcze osobowość. Nastolatek zaczyna najpierw popalać ze znajomymi: na imprezach, biwakach. Często jednak tak się właśnie zaczyna. I mimo, że taka osoba przysięga sobie, że to tylko zabawa i nic poważnego, to konsekwencję bywają nieco bardziej poważne. Następstwem jest bowiem nałóg, z którego bardzo trudno jest wyjść!


Źródło- interia.pl

Inną przyczyną sięgnięcia po papierosy jest stres. Wielu ludzi szuka ukojenia, chce zapomnieć o problemach i wydaje się im, że papieros daje im taką możliwość. Niestety to tylko złuda.
Palenie papierosów powoduje uzależnienie nie tylko fizyczne, to głównie nałóg, który związany jest z naszą psychiką. Zaczyna się niewinnie, a potem nie można już przestać. To jak pułapka, z której nie ma wyjścia.

Wtedy pomyślałam sobie, że jest tyle różnych negatywnych konsekwencji palenia, o których ludzie nawet nie myślą.
Najgorsze jest to, że palenie zabija- powoduje bowiem wiele chorób. Rak płuc, nerki, trzustki; rak wargi, języka, jamy ustnej, przełyku i krtani; rak pęcherza moczowego; choroba niedokrwienna serca, zawał serca, przewlekłe zapalenie oskrzeli, gruźlica układu oddechowego – zwiększone narażenie na zakażenie, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca naczyń, udar mózgu, wrzody żołądka oraz dwunastnicy, przepukliny jelitowe, impotencja, upośledzenie płodności, i wiele, wiele innych.
Na samą myśl o tym robi mi się słabo. Wiem jednak, że do niektórych ludzi nie docierają takie argumenty.


Źródło: Krzysiel.com

Po zajęciach poszłam do sklepu. Moją uwagę zwróciły papierosy i ich naprawdę wysokie ceny. Pomyślałam sobie, że to też może być argument odstraszający palacza i przekonujący go, że palenie się po prostu nie opłaca!

• 1 dzień: 5zł – czasopismo,
• 4 dni: 20zł - bilet do kina,
• 1 tydzień: 35zł – książka,
• 1 miesiąc: 155zł – ubranie,
• 4 miesiące: 620zł – rower,
• 6 miesięcy: 930zł – telewizor,
• 1 rok: 1860zł - 2-tygodniowe wczasy (np. w Hiszpanii)
• 10 lat: 18600zł - działka rekreacyjna,
• 40 lat: 74400zł - wysokiej klasy samochód
Źródło: Zdrowie.flink.pl

Są też inne negatywne skutki palenia: brzydka cera, włosy, nieprzyjemny zapach z ust oraz dezaprobata ze strony niepalących. Trzeba też pamiętać, że paląc niszczymy też zdrowie innych ludzi- naszych najbliższych- biernych palaczy.

Palenie to nic fajnego- nikomu tym nie zaimponujesz! Wręcz przeciwnie!



Źródło: Garnek.pl

Warto wiec palić?
Każdy sam powinien odpowiedzieć sobie na to pytanie! Myślę, że każdy palący powinien też uzmysłowić sobie, jaki straszny błąd popełnia i jak najszybciej zerwać z nałogiem.
Nie będzie to łatwe, ale silna wola, samozaparcie i ustalenie określonego celu może sprawić cuda!

Drodzy palacze! Nie niszczcie życia sobie i innym. JESTEM WOLNY- stop papierosom!


Autro: Małgorzata Górecka :))

3 komentarze:

  1. tak, to wszystko prawda, ale do świadomosci palaczy nie docierają takie informacje... często nie ma się ochoty na papierosa, ale jednak coś cię do tego ciągnie, jakas nieznana siła, bo po wypaleniu papierosa i zaspokojeniu głodu nikotynowego jej poziom zaraz spada. i znowu mamy ochotę na "dotlenienie się". polecam książkę Allen'a Carr'a "jak skutecznie rzucic palenie". napisał ją człowiek, który (podobno) palił okolo 100 papierosów dziennie!
    p.s. przyjmuje się, że palacz w ciągu dnia pali paczkę fajek, co daje conajmniej 10 zł dziennie, więc wszystko to mnożymy x2! to dopiero przemawia!
    pozdrawiam,
    Nataliii ;*

    OdpowiedzUsuń
  2. papierosy bardzo śmierdzą, wcale też nie jest tak łatwo się tego zapachu pozbyć. pomocny będzie ten neutralizator https://neutralizatoryzapachu.pl/blog/brzydkie-zapachy-jak-z-nimi-walczyc/ już jakiś czas temu testowałem, po gościach którzy zostawili taką pamiątkę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nawet zdecydowane NIE, jest to bardzo niedobry nałóg. Ile chorób jest z tego, jeszcze bierni palacze na tym cierpią. Jeśli nie możecie skutecznie pozbyć się tego nałogu to poznajcie metodę https://allencarr.pl/o-metodzie/ , z nią da się rzucić palenie skutecznie.

    OdpowiedzUsuń